7 Plenerowy Kongres Kobiet

O solidarności jajników, kulcie piękna i menopauzie z innej perspektywy będziemy rozmawiać podczas siódmego, po raz pierwszy plenerowego,  Konińskiego Kongresu Kobiet. Tym razem zapraszamy 22 czerwca do Muzeum Okręgowego w Koninie.

 

Tradycyjnie KKK otworzą o godz. 10 podopieczni Fundacji Na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” , a także Ewa Jeżak (Prezeska Stowarzyszenia), Paweł Adamów ( Zastępca Prezydenta Miasta Konina),Stanisław Bielik (Starosta Koniński) , Katarzyna Schellner (zastępca dyrektorki Muzeum Okręgowego w Koninie).

Pierwszy panel o godz. 10. 30 poprowadzi Iga Janiszewska – Pawlak – dziennikarka, Muzeum Okręgowe w Koninie.

Mamafia. O kwestii (braku) wsparcia między kobietami

Mówimy o „solidarności jajników”, o kobiecym froncie, o babskiej solidarności, ala czy te hasła to nie tylko puste frazesy? Internetowe fora, ulice, kręgi znajomych i rodziny przepełnione są negatywizmem, jadem, zawiścią i gniewem. Dlaczego w kluczowych momentach życia tak trudno o wsparcie, które kobiety mogłyby zaoferować innym kobietom? Czy i jakie znaczenie ma to wsparcie? Czy go potrzebujemy? Na te pytania spróbują odpowiedzieć panelistki:

– Dominika Kanarkiewicz – doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, założycielka Fundacji Opieki Okołoporodowej

– Eliza Preuss – doula, doradca chustonoszenia, promotorka karmienia piersią, twórczyni akcji Wybieram Macierzyństwo

– Joanna Szar – mama, żona, założycielka bloga sharkmum.pl

– Margareta  Kurzawa – psycholożka

Kolejny panel ok. godz. 12. 30 –  Poszukiwanie własnego piękna – od okresu dojrzewania do samoświadomości poprowadzi Miłka Stępień – aktywistka, prezeska Stowarzyszenia Akcja Konin, członkini Zarządu Krajowego Partii  Zielonych.

W okresie dojrzewania wiele dziewczyn przechodzi kryzys samoakceptacji, który we współczesnym świecie dodatkowo jest napędzany przez świat reklamy, proponujący konkretne kanony piękna, często mało mające wspólnego z rzeczywistością, a więcej z photoshopem. Takie wzorce powodują, że wszelkie odstępstwa od tej „normy” mogą powodować w młodej psychice duże spustoszenie, czego przykładem są wysokie statystyki występowania bulimii czy anoreksji wśród młodych. W tym panelu porozmawiamy o tym, z czym zmagamy się jako kobiety nie tylko w okresie dojrzewania ale i przez całe życie i jak zaakceptować siebie, czyli dojrzeć do świadomej akceptacji.

Panelistki :

Olka Braciszewska-Benkhala – dziennikarka Portalu LM.pl

Anna Klechniowska – działaczka Fundacji Podaj Dalej im. Doktora Piotra Janaszka

Dorota Pasek   –  nauczycielka, autorka powieści ” Czas gniazdowania” i „Dziewczyna od trawnika”

Natalia Klimczak – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Konina, członkini Przedwiośnia, działaczka społeczna

Julia Smogór  – członkini Przedwiośnia, uczestniczka debat oksfordzkich, działaczka społeczna

Ostatni panel poruszy temat menopauzy w wydaniu medycyny konwencjonalnej i chińskiej – Czas na hormony – czy na pewno ? , a poprowadzi go Olga Żaryn ( prezeska Towarzystwa Samorządowego  – koło Konin , działaczka społeczna )

Panelistki i paneliści:

– Hanna Samson – polska psycholożka, pisarka, dziennikarka, feministka

– Paulina Kazanowska –  fizjoterapeutka, akupunkturzystka w Holistycznym Centrum Terapii FAM

– Michał Michalski – ginekolog

– Magdalena Dobrowolska –   skarbniczka, członkini zarządu KKK

Tradycyjnie nie zabraknie imprez towarzyszących. W przerwie między panelami odbędzie się pokaz samoobrony dla kobiet – „Bezpieczna Kobieta” przygotowany przez Klub Pasjonatów Sztuk Walki Zagórów. Na kongresie pojawi się Justyna Lubczuk, aktorka, ambasadorka firmy Farmasi. Stowarzyszenie Akceptacja będzie promować książkę „Rodzice, wyjdźcie z szafy!” – zawierającą zapis rozmów z rodzicami osób LGB . Będzie Kącik Malucha, warsztaty „ Plecenie wianków świętojańskich” prowadzone przez florystki z firmy  „Cosinus”, „Chustomamy” – warsztaty z chustowania, spotkanie z doradcą laktacyjnym. O akcenty artystyczne zadba Zespół Tańca Ludowego „Uśmiech” z Liśca Wielkiego.

Całość zakończy ognisko i puszczanie wianków na jezioro.

Zapraszamy serdecznie !