Od mafii do menopauzy

O solidarności jajników, kulcie piękna i menopauzie z innej perspektywy będziemy rozmawiać podczas siódmego, po raz pierwszy plenerowego, Konińskiego Kongresu Kobiet. Tym razem zapraszamy 22 czerwca do Muzeum Okręgowego w Koninie.

Tradycyjnie KKK otworzą o godz. 10 podopieczni Fundacji Na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” , a także Ewa Jeżak (Prezeska Stowarzyszenia), Piotr Korytkowski (Prezydent Miasta Konina),Stanisław Bielik (Starosta Koniński) , Katarzyna Schellner (zastępca dyrektorki Muzeum Okręgowego w Koninie).
Pierwszy panel o godz. 10. 30 poprowadzi Iga Janiszewska – Pawlak - dziennikarka, Muzeum Okręgowe w Koninie.

Mamafia. O kwestii (braku) wsparcia między kobietami
Mówimy o "solidarności jajników", o kobiecym froncie, o babskiej solidarności, ala czy te hasła to nie tylko puste frazesy? Internetowe fora, ulice, kręgi znajomych i rodziny przepełnione są negatywizmem, jadem, zawiścią i gniewem. Dlaczego w kluczowych momentach życia tak trudno o wsparcie, które kobiety mogłyby zaoferować innym kobietom? Czy i jakie znaczenie ma to wsparcie? Czy go potrzebujemy? Na te pytania spróbują odpowiedzieć panelistki:
- Dominika Kanarkiewicz - doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, założycielka Fundacji Opieki Okołoporodowej
- Eliza Preuss - doula, doradca chustonoszenia, promotorka karmienia piersią, twórczyni akcji Wybieram Macierzyństwo
- Joanna Szar - mama, żona, założycielka bloga sharkmum.pl
- Margareta Makowska – psycholożka

Kolejny panel ok. godz. 12. 30 - Poszukiwanie własnego piękna - od okresu dojrzewania do samoświadomości poprowadzi Miłka Stępień - aktywistka, prezeska Stowarzyszenia Akcja Konin, członkini Zarządu Krajowego Partii Zielonych.
W okresie dojrzewania wiele dziewczyn przechodzi kryzys samoakceptacji, który we współczesnym świecie dodatkowo jest napędzany przez świat reklamy, proponujący konkretne kanony piękna, często mało mające wspólnego z rzeczywistością, a więcej z photoshopem. Takie wzorce powodują, że wszelkie odstępstwa od tej "normy" mogą powodować w młodej psychice duże spustoszenie, czego przykładem są wysokie statystyki występowania bulimii czy anoreksji wśród młodych. W tym panelu porozmawiamy o tym, z czym zmagamy się jako kobiety nie tylko w okresie dojrzewania ale i przez całe życie i jak zaakceptować siebie, czyli dojrzeć do świadomej akceptacji.
Panelistki :
Olka Braciszewska-Benkhala – dziennikarka Portalu LM.pl
Anna Klechniowska – działaczka Fundacji Podaj Dalej im. Doktora Piotra Janaszka
Dorota Pasek - nauczycielka, autorka powieści " Czas gniazdowania" i "Dziewczyna od trawnika"
Natalia Klimczak - przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Konina, członkini Przedwiośnia, działaczka społeczna
Julia Smogór - członkini Przedwiośnia, uczestniczka debat oksfordzkich, działaczka społeczna

Ostatni panel poruszy temat menopauzy w wydaniu medycyny konwencjonalnej i chińskiej – Czas na hormony – czy na pewno ? , a poprowadzi go Olga Żaryn ( prezeska Towarzystwa Samorządowego - koło Konin , działaczka społeczna )
Panelistki i paneliści:
- Hanna Samson - polska psycholożka, pisarka, dziennikarka, feministka
- Paulina Kazanowska - fizjoterapeutka, akupunkturzystka w Holistycznym Centrum Terapii FAM
- Michał Michalski – ginekolog
- Magdalena Dobrowolska – skarbniczka, członkini zarządu KKK

Tradycyjnie nie zabraknie imprez towarzyszących. W przerwie między panelami odbędzie się pokaz samoobrony dla kobiet – „Bezpieczna Kobieta” przygotowany przez Klub Pasjonatów Sztuk Walki Zagórów. Na kongresie pojawi się Justyna Lubczuk, aktorka, ambasadorka firmy Farmasi. Stowarzyszenie Akceptacja będzie promować książkę „Rodzice, wyjdźcie z szafy!” - zawierającą zapis rozmów z rodzicami osób LGB . Będzie Kącik Malucha, warsztaty „ Plecenie wianków świętojańskich” prowadzone przez florystki z firmy „Cosinus”, „Chustomamy” – warsztaty z chustowania, spotkanie z doradcą laktacyjnym, Strefa foodtrucków, a także Strefa Zdrowia. O akcenty artystyczne zadba Zespół Tańca Ludowego „Uśmiech” z Liśca Wielkiego.
Całość zakończy ognisko i puszczanie wianków na jezioro.
Zapraszamy serdecznie !